Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE5K23
RNCF0805BTE5K23 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE5K23
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE5K23.pdf
Availability of RNCF0805BTE5K23
QUANTITY
RNCF0805BTE5K23 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE5K23
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE5K23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE5K23
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE5K23 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE5K23 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE5K23
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
XFRMR 2:1 6VUS SMD TOROID datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 465MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf