Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE66K5
RNCF0805BTE66K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE66K5
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE66K5.pdf
Availability of RNCF0805BTE66K5
QUANTITY
RNCF0805BTE66K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE66K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE66K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE66K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE66K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE66K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE66K5
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 30"X40' GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf