Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE68K0
RNCF0805BTE68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE68K0
Brief Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE68K0.pdf
Availability of RNCF0805BTE68K0
QUANTITY
RNCF0805BTE68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE68K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE68K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE68K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE68K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE68K0
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 200V DB-1 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 512CPR 2MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 31POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.5A 11.3 MOHM datasheet.pdf