Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE73K2
RNCF0805BTE73K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE73K2
Brief Description
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE73K2.pdf
Availability of RNCF0805BTE73K2
QUANTITY
RNCF0805BTE73K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE73K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE73K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE73K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE73K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE73K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE73K2
RES 1.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENT SHLD SLDR QC 1.2 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 7-5/8" 400 W/FLNGE datasheet.pdf
3-PHASE BRIDGE RECT 800V 40A datasheet.pdf