Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE750K
RNCF0805BTE750K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE750K
Brief Description
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE750K.pdf
Availability of RNCF0805BTE750K
QUANTITY
RNCF0805BTE750K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE750K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE750K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE750K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE750K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE750K Details Description
Related parts for RNCF0805BTE750K
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 240QFP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
STOP WASHER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PROT COVER, 2.5MM BLACK, BULK datasheet.pdf