Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE75K0
RNCF0805BTE75K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE75K0
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE75K0.pdf
Availability of RNCF0805BTE75K0
QUANTITY
RNCF0805BTE75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE75K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE75K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE75K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE75K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE75K0
KEYBOARD 104 KEY PS2 BEIGE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.73 OHM datasheet.pdf
MASONRY MOUNT 1.71''X.508'' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf