Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE88K7
RNCF0805BTE88K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE88K7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE88K7.pdf
Availability of RNCF0805BTE88K7
QUANTITY
RNCF0805BTE88K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE88K7
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE88K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE88K7
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE88K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE88K7 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE88K7
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf