Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE8K06
RNCF0805BTE8K06 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE8K06
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE8K06.pdf
Availability of RNCF0805BTE8K06
QUANTITY
RNCF0805BTE8K06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE8K06
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE8K06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE8K06
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE8K06 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE8K06 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE8K06
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CERM WW 7W 180 OHM 5% VERT datasheet.pdf
LOOPBACK ASSY, 62.5/125MM LC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 2.54MM datasheet.pdf
TFLEX 330 18" X 18" datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1.27MM datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf