Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT33K2
RNCF0805BTT33K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT33K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT33K2.pdf
Availability of RNCF0805BTT33K2
QUANTITY
RNCF0805BTT33K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT33K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT33K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT33K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT33K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT33K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BTT33K2
CAP CER 2200PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB 11.5" datasheet.pdf
SNAP RIVET H-TYPE BLK.079-.118" datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ10A/AE10/AFH10T datasheet.pdf
RES MO 1/2W 110 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 62.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
300MM OD RED LED LINELIGHT datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf