Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT54K9
RNCF0805BTT54K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT54K9
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT54K9.pdf
Availability of RNCF0805BTT54K9
QUANTITY
RNCF0805BTT54K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT54K9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT54K9
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT54K9
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT54K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT54K9 Details Description
Related parts for RNCF0805BTT54K9
DIODE ZENER 6.8V 200MW UMD2 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 3POS FMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC M-LVDS QUAD LINE DVR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
RES 55 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MICRO CLIP SET datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 5-HRP datasheet.pdf