Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT54K9
RNCF0805BTT54K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT54K9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT54K9.pdf
Availability of RNCF0805BTT54K9
QUANTITY
RNCF0805BTT54K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT54K9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT54K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT54K9
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT54K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT54K9 Details Description
Related parts for RNCF0805BTT54K9
ADJUSTABLE MOUNT RAIL 75.25"PAIR datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FERR PWR 185 OHM 4.5A 1280 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZF 3.50/13/180LR SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD SIMPLELINK WI-FI CC3000 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf