Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT61R9
RNCF0805BTT61R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT61R9
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT61R9.pdf
Availability of RNCF0805BTT61R9
QUANTITY
RNCF0805BTT61R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT61R9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT61R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT61R9
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT61R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT61R9 Details Description
Related parts for RNCF0805BTT61R9
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 0.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
19CIR MTA100 FD THR ASSY NAT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123FL datasheet.pdf