Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT7K32
RNCF0805BTT7K32 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT7K32
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT7K32.pdf
Availability of RNCF0805BTT7K32
QUANTITY
RNCF0805BTT7K32 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT7K32
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT7K32
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT7K32
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT7K32 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT7K32 Details Description
Related parts for RNCF0805BTT7K32
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.28A SOT-563 datasheet.pdf
SCR 12A 600V TO-220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 6WSON datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS 48TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf