Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT7K87
RNCF0805BTT7K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT7K87
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT7K87.pdf
Availability of RNCF0805BTT7K87
QUANTITY
RNCF0805BTT7K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT7K87
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT7K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT7K87
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT7K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT7K87 Details Description
Related parts for RNCF0805BTT7K87
MODULE DDR 256MB 200-SODIMM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 3POS 30AU datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40G/MDM40H datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf