Stackpole Electronics Inc. RNCF0805CKE10K0
RNCF0805CKE10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805CKE10K0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805CKE10K0.pdf
Availability of RNCF0805CKE10K0
QUANTITY
RNCF0805CKE10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805CKE10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805CKE10K0
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805CKE10K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805CKE10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805CKE10K0 Details Description
Related parts for RNCF0805CKE10K0
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 3A WPAK datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf