Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKC113R
RNCF0805DKC113R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKC113R
Brief Description
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKC113R.pdf
Availability of RNCF0805DKC113R
QUANTITY
RNCF0805DKC113R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKC113R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKC113R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKC113R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKC113R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKC113R Details Description
Related parts for RNCF0805DKC113R
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 25VWM 48.6VC SC74-6 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A 2DSN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.2A TO252-3 datasheet.pdf