Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKC200R
RNCF0805DKC200R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKC200R
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKC200R.pdf
Availability of RNCF0805DKC200R
QUANTITY
RNCF0805DKC200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKC200R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKC200R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKC200R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKC200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKC200R Details Description
Related parts for RNCF0805DKC200R
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WI-ME 8MB SDRAM 4MB FLASH 50 PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
LED PANEL IND RED DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear SPI Dimming Backlight 32-QFN (5x5) datasheet.pdf
3V PH.MODULE 38KHZ S.VIEW datasheet.pdf