Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKC44R2
RNCF0805DKC44R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKC44R2
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKC44R2.pdf
Availability of RNCF0805DKC44R2
QUANTITY
RNCF0805DKC44R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKC44R2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKC44R2
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKC44R2
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKC44R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKC44R2 Details Description
Related parts for RNCF0805DKC44R2
IC TRANSLATR TTL-ECL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 2.5V 4NS 144BGA datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISR 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 STEEL datasheet.pdf
RES 96.25 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.4V 4-USPN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf