Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKE21K5
RNCF0805DKE21K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKE21K5
Brief Description
RES SMD 21.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKE21K5.pdf
Availability of RNCF0805DKE21K5
QUANTITY
RNCF0805DKE21K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKE21K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKE21K5
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKE21K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKE21K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKE21K5 Details Description
Related parts for RNCF0805DKE21K5
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf