Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKE402K
RNCF0805DKE402K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKE402K
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKE402K.pdf
Availability of RNCF0805DKE402K
QUANTITY
RNCF0805DKE402K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKE402K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKE402K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKE402K
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKE402K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKE402K Details Description
Related parts for RNCF0805DKE402K
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
FUSE-D2 6A T GL/GG 500VAC E27 datasheet.pdf