Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC20K0
RNCF0805DTC20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC20K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC20K0.pdf
Availability of RNCF0805DTC20K0
QUANTITY
RNCF0805DTC20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC20K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC20K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC20K0 Details Description
Related parts for RNCF0805DTC20K0
20-PIN TEST CLIP GOLD PLCC .50" datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 4GB datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10NS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 500MA datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IMPACT BP 3X6 LW SN datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf