Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC3K30
RNCF0805DTC3K30 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC3K30
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC3K30.pdf
Availability of RNCF0805DTC3K30
QUANTITY
RNCF0805DTC3K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC3K30
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC3K30
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC3K30
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC3K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC3K30 Details Description
Related parts for RNCF0805DTC3K30
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.7UH 1.55A 73 MOHM datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
B/B SOLDER TERM 2.5MM 3 POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 250VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 301.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf