Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC402R
RNCF0805DTC402R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC402R
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC402R.pdf
Availability of RNCF0805DTC402R
QUANTITY
RNCF0805DTC402R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC402R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC402R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC402R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC402R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC402R Details Description
Related parts for RNCF0805DTC402R
Connector Receptacle 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CABLE RELIEF 34MM datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN 32POS 0.8MM SMT datasheet.pdf