Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC412R
RNCF0805DTC412R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC412R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC412R.pdf
Availability of RNCF0805DTC412R
QUANTITY
RNCF0805DTC412R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC412R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC412R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC412R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC412R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC412R Details Description
Related parts for RNCF0805DTC412R
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 6A TO220 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN FPC 38POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 150X150X1MM datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 125V RADIAL datasheet.pdf