Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC47K5
RNCF0805DTC47K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC47K5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC47K5.pdf
Availability of RNCF0805DTC47K5
QUANTITY
RNCF0805DTC47K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC47K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC47K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC47K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC47K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC47K5 Details Description
Related parts for RNCF0805DTC47K5
RES SMD 121K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 80CRI 45MM DIA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 22POS .254M datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.29MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
50UF 60V 16X30 105C AXI datasheet.pdf