Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC510R
RNCF0805DTC510R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC510R
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC510R.pdf
Availability of RNCF0805DTC510R
QUANTITY
RNCF0805DTC510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC510R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC510R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC510R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC510R Details Description
Related parts for RNCF0805DTC510R
WIRE TIE 4.52" NYLON NEON YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS MTA156 ORANGE TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP TIN 14CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.7A SPA datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
5 SIL MALE HORIZ CONN F/LOCK datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf