Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC604R
RNCF0805DTC604R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC604R
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC604R.pdf
Availability of RNCF0805DTC604R
QUANTITY
RNCF0805DTC604R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC604R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC604R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC604R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC604R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC604R Details Description
Related parts for RNCF0805DTC604R
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A TIN 64POS datasheet.pdf