Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC82K0
RNCF0805DTC82K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC82K0
Brief Description
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC82K0.pdf
Availability of RNCF0805DTC82K0
QUANTITY
RNCF0805DTC82K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC82K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC82K0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC82K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC82K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC82K0 Details Description
Related parts for RNCF0805DTC82K0
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf