Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE10K0
RNCF0805DTE10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE10K0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE10K0.pdf
Availability of RNCF0805DTE10K0
QUANTITY
RNCF0805DTE10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE10K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE10K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE10K0 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE10K0
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SENSOR IC TOUCH PROG 2CH 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAPACITOR CAP UP WIRE datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 280MA 1.04 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SOCKET GROUND MODULE datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 120W datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf