Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE26K7
RNCF0805DTE26K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE26K7
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE26K7.pdf
Availability of RNCF0805DTE26K7
QUANTITY
RNCF0805DTE26K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE26K7
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE26K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE26K7
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE26K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE26K7 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE26K7
BLADE REPLACEMENT KIT MOD datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH 16DIP datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf