Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE27K4
RNCF0805DTE27K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE27K4
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE27K4.pdf
Availability of RNCF0805DTE27K4
QUANTITY
RNCF0805DTE27K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE27K4
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE27K4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE27K4
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE27K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE27K4 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE27K4
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN DSUB SLIDELOCK W/BOLT 9POS datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 165A Y4-M6 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM PCB datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO HI FREQ PCP datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf