Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE2K40
RNCF0805DTE2K40 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE2K40
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE2K40.pdf
Availability of RNCF0805DTE2K40
QUANTITY
RNCF0805DTE2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE2K40
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE2K40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE2K40
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE2K40 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE2K40
IC REG BUCK ADJ 2.5A 7HEPTAWATT datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 50MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
BOARD DEMO AS1320 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A datasheet.pdf