Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE3K57
RNCF0805DTE3K57 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE3K57
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE3K57.pdf
Availability of RNCF0805DTE3K57
QUANTITY
RNCF0805DTE3K57 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE3K57
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE3K57
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE3K57
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE3K57 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE3K57 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE3K57
IC MPU M680X0 16MHZ 64QFP datasheet.pdf