Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE51R1
RNCF0805DTE51R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE51R1
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE51R1.pdf
Availability of RNCF0805DTE51R1
QUANTITY
RNCF0805DTE51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE51R1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE51R1
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE51R1
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE51R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE51R1 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE51R1
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0201 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
DISCR SMD FOR PHILIPS SA639DH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 30AWG WIRE STRAND datasheet.pdf
IC DECOD VIDEO PAL/NTSC 128HTQFP datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ENCLOSED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf