Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE5K11
RNCF0805DTE5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE5K11
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE5K11.pdf
Availability of RNCF0805DTE5K11
QUANTITY
RNCF0805DTE5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE5K11
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE5K11
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE5K11
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE5K11 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE5K11
SEALABLE COVER PROFILE datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 6POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
IC MUX/BUS SW 10BIT 64TFBGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED MODULE 10W 2700K CCT datasheet.pdf