Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE61K9
RNCF0805DTE61K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE61K9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE61K9.pdf
Availability of RNCF0805DTE61K9
QUANTITY
RNCF0805DTE61K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE61K9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE61K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE61K9
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE61K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE61K9 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE61K9
CONN RECEPT 9POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 10KCT/3.2 datasheet.pdf
IC CONDITIONER VIDEO 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 7CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
BOARD PMODGPS FOR MT3329 datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
ICON WHEEL LABEL WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf