Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE6K04
RNCF0805DTE6K04 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE6K04
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE6K04.pdf
Availability of RNCF0805DTE6K04
QUANTITY
RNCF0805DTE6K04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE6K04
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE6K04
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE6K04
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE6K04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE6K04 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE6K04
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM MINI3 datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12VDC 2.7KHZ PCB datasheet.pdf
BOARD EVAL L5991/STP12NK80Z datasheet.pdf
CONN DDR II 240P SOCKET 15GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 56POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 12POS R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16SOIC datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
50POS M SC FILTER TYPE 3 datasheet.pdf