Stackpole Electronics Inc. RNCF0805TKY49R9
RNCF0805TKY49R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805TKY49R9
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 0.01% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805TKY49R9.pdf
Availability of RNCF0805TKY49R9
QUANTITY
RNCF0805TKY49R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805TKY49R9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805TKY49R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805TKY49R9
Related LinksRNCF080, RNCF0805TKY49R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805TKY49R9 Details Description
Related parts for RNCF0805TKY49R9
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 15A DIN RAIL datasheet.pdf
BRASS WIPER RAST CODING STATION datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf