Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC249R
RNCF1206BKC249R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC249R
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC249R.pdf
Availability of RNCF1206BKC249R
QUANTITY
RNCF1206BKC249R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC249R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC249R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC249R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC249R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC249R Details Description
Related parts for RNCF1206BKC249R
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.121 OHM 1% AXL datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
POWER SUPPLY SW UNIV-IN 24V 25W datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 8.4V 2A 12-DFN datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HOT MELT HEAD 10-300MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf