Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC301R
RNCF1206BKC301R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC301R
Brief Description
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC301R.pdf
Availability of RNCF1206BKC301R
QUANTITY
RNCF1206BKC301R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC301R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC301R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC301R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC301R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC301R Details Description
Related parts for RNCF1206BKC301R
ADHESIVE KWIK KLIP 5/16 - 13/32 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AFU15B/AE15G/X datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1A E-LINE datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf