Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC6K04
RNCF1206BKC6K04 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC6K04
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC6K04.pdf
Availability of RNCF1206BKC6K04
QUANTITY
RNCF1206BKC6K04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC6K04
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC6K04
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC6K04
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC6K04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC6K04 Details Description
Related parts for RNCF1206BKC6K04
IC REG LDO -5V 1.8A DDPAK datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 10.24"L X 5.91"W datasheet.pdf
TERM SCREW SNAP-IN PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.395" 3MM 2LD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 40POS datasheet.pdf