Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE18K2
RNCF1206BKE18K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE18K2
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE18K2.pdf
Availability of RNCF1206BKE18K2
QUANTITY
RNCF1206BKE18K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE18K2
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE18K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE18K2
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE18K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE18K2 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE18K2
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 2DIGIT BLUE CA SMD datasheet.pdf