Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE221R
RNCF1206BKE221R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE221R
Brief Description
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE221R.pdf
Availability of RNCF1206BKE221R
QUANTITY
RNCF1206BKE221R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE221R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE221R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE221R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE221R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE221R Details Description
Related parts for RNCF1206BKE221R
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR EQUALITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf