Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE402R
RNCF1206BKE402R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE402R
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE402R.pdf
Availability of RNCF1206BKE402R
QUANTITY
RNCF1206BKE402R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE402R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE402R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE402R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE402R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE402R Details Description
Related parts for RNCF1206BKE402R
IDC CABLE - MSR40A/MC40G/MSR40A datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER P5KS .5MM 50POS SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A7 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 456POS GOLD datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf