Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE47K5
RNCF1206BKE47K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE47K5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE47K5.pdf
Availability of RNCF1206BKE47K5
QUANTITY
RNCF1206BKE47K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE47K5
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE47K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE47K5
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE47K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE47K5 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE47K5
RES SMD 845K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN AC INLET 6.3MM TAB FLNG MNT datasheet.pdf
TERM SNAP PLUG 18-22AWG datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 OCTAL 256PBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf