Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE5K62
RNCF1206BKE5K62 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE5K62
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE5K62.pdf
Availability of RNCF1206BKE5K62
QUANTITY
RNCF1206BKE5K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE5K62
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE5K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE5K62
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE5K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE5K62 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE5K62
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 2012 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1V LOW PWR 5TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2A 105 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W DO204AL datasheet.pdf