Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE5K62
RNCF1206BKE5K62 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE5K62
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE5K62.pdf
Availability of RNCF1206BKE5K62
QUANTITY
RNCF1206BKE5K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE5K62
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE5K62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE5K62
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE5K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE5K62 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE5K62
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK INV PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC VGA PORT COMPANION MON 16QSOP datasheet.pdf
SPARTAN ANT 3IN1 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 630V NP0 1111 datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf