Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE90K9
RNCF1206BKE90K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE90K9
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE90K9.pdf
Availability of RNCF1206BKE90K9
QUANTITY
RNCF1206BKE90K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE90K9
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE90K9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE90K9
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE90K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE90K9 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE90K9
IC MCU 8BIT 3.5KB EPROM 18CDIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 543W TMAX datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 20A 2PL QC PNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 13pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf