Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKY2K50
RNCF1206BKY2K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKY2K50
Brief Description
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKY2K50.pdf
Availability of RNCF1206BKY2K50
QUANTITY
RNCF1206BKY2K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKY2K50
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKY2K50
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKY2K50
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKY2K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKY2K50 Details Description
Related parts for RNCF1206BKY2K50
RES 3 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE RRO 8SO datasheet.pdf
CONN CAP FOR RJ11 JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W D5B datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf