Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTC17K8
RNCF1206BTC17K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTC17K8
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTC17K8.pdf
Availability of RNCF1206BTC17K8
QUANTITY
RNCF1206BTC17K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTC17K8
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTC17K8
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTC17K8
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTC17K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTC17K8 Details Description
Related parts for RNCF1206BTC17K8
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
RES 487 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf